2026 թվականի փետրվարի 19-ին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի անվտանգության աշխատակիցները բռնի ուժով ցրել են Ալիևի ռեժիմի դեմ բողոքի ցույցը։ Ցուցարարները հավաքվել էին արտահայտելու իրենց դժգոհությունը Ալիևի բռնապետական կառավարման և քաղաքական ընդդիմախոսների նկատմամբ իրականացվող ճնշումների դեմ։ Հարձակումը տեղի է ունեցել նախագահ Թրամփի «Խաղաղության խորհրդի» անդրանիկ գագաթնաժողովի անցկացման վայրի մոտ, որտեղ էր ժամանել Իլհամ Ալիևը։
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը (ANCA) դատապարտել է այս բռնությունը և կոչ է արել ԱՄՆ Արդարադատության նախարարությանը քրեական պատասխանատվության ենթարկել հարձակման մեջ ներգրավված անվտանգության ծառայության անդամներին։ ANCA-ի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը նշել է, որ Ալիևի վարչակարգը շարունակաբար օգտագործում է բռնությունը՝ ներքին ճնշումները արտահանելով նաև ԱՄՆ տարածք։ Այս միջադեպը հիշեցնում է 2017 թվականին Շերիդան Սըրքլում Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի անվտանգության աշխատակիցների կողմից հայ և քուրդ ցուցարարների վրա հարձակումը, որը նույնպես դատապարտվել է ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից։
Կոնգրեսի հայկական հարցերով խմբի անդամները դատապարտել են Վաշինգտոնում տեղի ունեցած հարձակումը և կոչ են անում խստորեն պատժել մեղավորներին։ Միևնույն ժամանակ, ANCA-ն պահանջում է Կոնգրեսից առաջ մղել օրինագծեր, որոնք կսահմանափակեն Ադրբեջանի նկատմամբ ԱՄՆ ռազմական օգնությունը և կպահանջեն պատժամիջոցների վերանայում՝ մարդու իրավունքների խախտումների և ռազմագերիների ապօրինի պահման համար։ Այս միջադեպը վկայում է, որ անպատժելիության մթնոլորտը շարունակում է խթանել բռնապետական ռեժիմների բռնությունները՝ անգամ ԱՄՆ տարածքում։