Արարատ Միրզոյանը ելույթ ունեցավ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում. Հայաստանը վերահաստատում է իր հանձնառությունը իրավունքներին, ժողովրդավարությանը և տարածաշրջանային խաղաղությանը
2025 թվականի փետրվարի 24-ին Միավորված ազգերի կազմակերպության Մարդու իրավունքների խորհրդի (ՄԻԽ) 58-րդ նստաշրջանում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը կարևոր ելույթում ներկայացրեց Հայաստանի հաստատակամ հանձնառությունը մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը և խաղաղ կարգավորումների հետամուտ լինելուն բարդ տարածաշրջանային միջավայրում։ Միրզոյանի ելույթն ընդգծեց ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների շրջանակի կարևոր դերը աշխարհում, որը բախվում է սրվող հակամարտությունների և մարդու իրավունքների խախտումների հետևանքներին, միաժամանակ ընդգծելով Հայաստանի ներքին առաջընթացը և միջազգային ակտիվ ներգրավվածությունը։
Հայաստանի ժողովրդավարական ուղին և ինստիտուցիոն բարեփոխումները
Նախարար Միրզոյանը հպարտությամբ հաստատեց Հայաստանի շարունակական առաջընթացը իր ժողովրդավարական ինստիտուտներն ամրապնդելու գործում, նույնիսկ տարածաշրջանային բարդությունների պայմաններում։ Նա ընդգծեց դատական անկախության ամրապնդման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և ավելի հավասար և արդար հասարակություն ձևավորելու շարունակական ջանքերը։ Նա կարևոր զարգացում նշեց մարդու իրավունքների ոլորտում միջազգային հաշվետվողականության ամրապնդմանը և հետագա քայլերի ապահովմանը նվիրված ազգային մեխանիզմի վերջերս ստեղծումը։ Այս մեխանիզմը դիտարկվում է որպես կարևոր ներպետական գործիք՝ քաղաքականության բոլոր ոլորտներում իրավունքահեն մոտեցում ներդնելու համար, ինչը ցույց է տալիս Հայաստանի հանձնառությունը միջազգային մարդու իրավունքների չափանիշները ներքնայնացնելուն։ Ավելին, Հայաստանի կողմից իր 4-րդ Համընդհանուր պարբերական զեկույցի առաջիկա ներկայացումը, որը կազմվել է պետական և ոչ պետական դերակատարների հետ լայնածավալ խորհրդակցությունների հիման վրա, արտացոլում է նրա նվիրվածությունը թափանցիկությանը և միջազգային մարդու իրավունքների վերանայման գործընթացներին ներգրավվելուն։
Համաշխարհային համաժողովներ և Հայաստանի դերը մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում
Հայաստանի հանձնառությունը մարդու իրավունքներին դուրս է գալիս իր սահմաններից, ինչի վկայությունն է միջազգային համաժողովներ և նախաձեռնություններ հյուրընկալելու նրա ակտիվ դերը: Միրզոյանն ընդգծեց Հայաստանի կողմից նախորդ տարվա դեկտեմբերին «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 5-րդ գլոբալ համաժողովի հյուրընկալումը։ Այս համաժողովը համախմբեց պաշտոնյաների, փորձագետների, միջազգային կազմակերպությունների, ՄԱԿ-ի հատուկ ընթացակարգերի մանդատակիրների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների՝ քննարկելու ցեղասպանության կանխարգելման առաջխաղացման գործում փոքր պետությունների դերը, քննարկելու ՄԱԿ-ի վաղ նախազգուշացման և արագ արձագանքման մեխանիզմները և ուսումնասիրելու տարածաշրջանային և գլոբալ դատական մարմինների դերերը։ Բացի այդ, Հայաստանը հյուրընկալել է Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի 8-րդ նախարարական հանդիպումը՝ քննարկումների կենտրոնում դնելով մշակութային ժառանգության պաշտպանության հարցը՝ հետագայում ցույց տալով իր հանձնառությունը մարդու իրավունքների և մշակութային պահպանության համաշխարհային օրակարգերին:
Հայաստանը կհյուրընկալի COP17-ը. Ընդունելով գլոբալ բնապահպանական նպատակները
Առաջ նայելով՝ Միրզոյանը հայտարարեց Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի համաժողովի (COP17) 17-րդ նստաշրջանը Հայաստանում հյուրընկալելու Հայաստանի առանցքային դերի մասին։ Նա ընդգծեց ներառական COP-ի առաջնահերթությունը Հայաստանի համար՝ նպատակ ունենալով ապահովել քաղաքացիական հասարակության, գիտական համայնքների, բնիկ ժողովուրդների, տեղական համայնքների, կանանց և երիտասարդական կազմակերպությունների և այլ շահագրգիռ կողմերի լիարժեք և իմաստալից մասնակցությունը: COP17-ում Հայաստանի նախագահությունը ազդարարում է իր նվիրվածությունը գլոբալ բնապահպանական նպատակներին և կայուն զարգացման համար բազմակողմ համագործակցություն խթանելուն:
Տարածաշրջանային մարտահրավերներ և Ադրբեջանի հետ խաղաղ կարգավորման ձգտում
Չնայած Հայաստանի ներքին առաջընթացին և գլոբալ ներգրավվածությանը, նախարար Միրզոյանը անդրադարձավ տարածաշրջանային լարվածությունից բխող մշտական մարտահրավերներին։ Նա նշեց, որ Հայաստանի արևելյան հարևանի հայտարարությունները շարունակում են կասկածի տակ դնել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, նույնիսկ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա փոխադարձ ճանաչումից հետո։ Ավելին, նա մտահոգություն հայտնեց Ադրբեջանում 23 կամայականորեն ձերբակալված հայ անձանց նկատմամբ շարունակվող կեղծ դատավարությունների վերաբերյալ, որոնք անցկացվում են արդար դատաքննության չափանիշները արհամարհելով։ Միրզոյանը հիշատակեց ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատարի առաքելությունները Հայաստան՝ ավելի քան 115,000 էթնիկ հայերի իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկատվություն հավաքելու համար՝ հույս հայտնելով, որ այդ եզրակացությունները կնպաստեն հաշտեցման ջանքերին։
Հայաստանի հանձնառությունը խաղաղությանը և երկխոսությանը
Այս մարտահրավերներին չնայած՝ Միրզոյանը վերահաստատեց Հայաստանի անսասան հանձնառությունը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունությանը։ Նա ընդգծեց Ադրբեջանին ներկայացված մի քանի կառուցողական առաջարկներ, այդ թվում՝ Խաղաղության պայմանագիր, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների բացում, սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման և ստուգման մեխանիզմներ և ռազմավարական համաձայնագրի կնքում, որը կկարգավորի բոլոր հիմնական խնդիրները։ Նա վստահություն հայտնեց, որ երկու կողմերի կառուցողական արձագանքը, հետագա ներգրավվածությունը և քաղաքական կամքի դրսեվորումը մեծապես կնպաստեն մեր տարածաշրջանում խաղաղության նոր դարաշրջանի բացմանը՝ վերահաստատելով Հայաստանի պատրաստակամությունը շրջել թշնամանքի էջը և հաստատել ինստիտուցիոնալիզացված խաղաղություն։
Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների և տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի խորը լուսաբանման համար այցելեք Azat TV-ի «Հայ-ռուսական» և «Ռազմական» բաժինները՝ Հայ-ռուսական, Ռազմական. Արցախում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ թարմացումների համար այցելեք Azat TV-ի «Արցախ» բաժինը՝ Արցախ.