ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի ընդլայնման և արևելյան հարևանության հարցերով գլխավոր տնօրեն Խերտ Յան Կոպմանի հետ։ Զրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային տնտեսական և տրանսպորտային փոխկապակցվածության զարգացմանն ուղղված ծրագրերը, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։ Հանդիպման ընթացքում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել առաջիկա բարձրաստիճան միջոցառումների և այցերի օրակարգերին, որոնց միջոցով նախատեսվում է նոր շոշափելի արդյունքներ ապահովել գործընկերության զարգացման ոլորտում։
Նախարարները նաև անդրադարձ են կատարել ժողովրդավարական դիմակայունության ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնություններին, ինչը կարևոր է տարածաշրջանային կայունության և զարգացման համար։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային զարգացումները, մասնավորապես՝ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի ընթացքը և հնարավորությունները։