Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը ամփոփել է 2025 թվականը՝ ներկայացնելով տարվա ընթացքում իրականացված ռազմավարական գործընկերությունների զարգացման ուղղությամբ ձեռքբերումները։ Տարեսկզբին Վաշինգտոնում ստորագրվել է ՀՀ և ԱՄՆ միջև ռազմավարական գործընկերության մասին կանոնադրությունը, որը հետագայում հարստացվել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի շրջանակներում կնքված երեք փոխըմբռնման հուշագրերով։ Այս համաձայնագրերը ներառում են արհեստական բանականության, կիսահաղորդիչների և էներգետիկ անվտանգության ոլորտներում համագործակցության նոր հնարավորություններ։
Եվրոպական ուղղությամբ ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի ստորագրումը կարևոր քայլ էր՝ միտված ՀՀ քաղաքացիների համար կոնկրետ արդյունքների ապահովմանը։ Նիդերլանդների, Լյուքսեմբուրգի և Գերմանիայի հետ հարաբերությունները բարձրացվել են ռազմավարական մակարդակի։ Միաժամանակ, հայտարարվել է Միացյալ Թագավորության հետ հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնելու մտադրության մասին։ Ֆրանսիայի հետ համագործակցությունը ևս ամրապնդվել է բարձրագույն մակարդակում։
Հարևան երկրների հետ հարաբերություններում նույնպես կարևորվել են ռազմավարական ուղղությունները։ Վրաստանի հետ հաստատված գործընկերությունը շարունակել է զարգանալ, իսկ Իրանի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հարաբերությունները բարձրացնել ռազմավարական մակարդակի։ Չինաստանի և Ղազախստանի հետ ևս հաստատվել են նոր ռազմավարական գործընկերություններ։ Այս բոլոր քայլերը վկայում են ՀՀ ԱԳՆ-ի ակտիվ և նպատակաուղղված աշխատանքի մասին՝ միջազգային հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ։