Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում տեղի է ունեցել Մեսրոպ Մաշտոցի անվան փողոցի բացման հանդիսավոր արարողությունը։ Միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ինչպես նաև Ղազախստանի փոխվարչապետ Սերիկ Ժումանգարինը և մշակույթի ու տեղեկատվության նախարար Աիդա Բալաևան։ ԿԳՄՍ նախարար Անդրեասյանը իր ելույթում ընդգծել է Մեսրոպ Մաշտոցի դերը ոչ միայն հայ ժողովրդի մշակութային ինքնության ձևավորման, այլև մարդկային քաղաքակրթության զարգացման գործում։ Նա նշել է, որ Մաշտոցի թողած ժառանգությունը կրթության, մշակույթի և պատմական հիշողության կամուրջ է, որը շարունակում է մնալ արդիական։ Անդրեասյանը նաև հիշեցրել է, որ այս տարվա ապրիլին Երևանում Ալմա-Աթայի փողոցի հարակից զբոսայգին անվանակոչվել է ղազախական գրականության հիմնադիր Աբայ Կունանբաևի անունով՝ ընդգծելով երկու ժողովուրդների մշակութային կապերի կարևորությունը։
Միջոցառման ընթացքում Ղազախստանի մշակույթի և տեղեկատվության նախարար Աիդա Բալաևան ևս կարևորել է Մեսրոպ Մաշտոցի անվան փողոցի բացումը՝ այն համարելով երկու երկրների բարեկամության խորհրդանիշ։ Նա նշել է, որ Մաշտոցի գործունեությունը վկայում է լեզվի և կրթության կարևորության մասին՝ որպես հասարակության զարգացման հիմք։ Բալաևան ընդգծել է, որ Հայաստանն ու Ղազախստանը ունեն ամուր բարեկամական կապեր, որոնք ամրապնդվում են քաղաքական, տնտեսական և մշակութային ոլորտներում։ Արդյունքում, միջոցառման շրջանակում ստորագրվել է հուշագիր՝ ուղղված թանգարանային, գրադարանային և կինեմատոգրաֆիայի ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը։
Այս նախաձեռնությունը վկայում է երկու ժողովուրդների միջև մշակութային և կրթական կապերի խորացման մասին։ Մաշտոցի անվան փողոցի բացումը և Աբայ Կունանբաևի անունը կրող զբոսայգին Երևանում դառնում են փոխադարձ հարգանքի և համագործակցության խորհրդանիշներ՝ նպաստելով երկու երկրների միջև բարեկամության ամրապնդմանը։