Ավրորա հիմնադրամը դատապարտում է Ռուբեն Վարդանյանի դատավճիռը
«Ավրորա» մարդասիրական հիմնադրամը խստորեն դատապարտում է իր համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ կայացված անարդար դատավճիռը, որով նա դատապարտվեց 20 տարվա ազատազրկման։ Հիմնադրամը կոչ է անում անհապաղ ազատ արձակել Վարդանյանին և դիմում է միջազգային հանրությանը՝ պաշտպանելու արդարության, մարդու իրավունքների և արդար դատավարության սկզբունքները։ Ռուբեն Վարդանյանին առաջադրված մեղադրանքները, որոնք կապված են Լեռնային Ղարաբաղում նրա մարդասիրական գործունեության հետ, անտեսում են մարդու հիմնարար իրավունքները, ինչը մեծ մտահոգություն է առաջացնում։
Տասնամյակներ շարունակ Ռուբեն Վարդանյանը եղել է կրթության, մարդասիրական օգնության և սոցիալական առաջընթացի անձնվեր պաշտպան, ով իր կյանքը նվիրել է համայնքների հզորացմանը և մարդկային արժանապատվության խթանմանը։ 2015 թվականին նա համահիմնադրել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը, որը մեծարելու է նրանց, ովքեր վտանգում են իրենց կյանքը ուրիշներին պաշտպանելու համար։ Ադրբեջանական ռազմական դատարանի վճիռը ոչ միայն անարդար է, այլև անասելի ցավ է պատճառում նրա ընտանիքին, որը այս ընթացքում բախվել է բազմաթիվ դժվարությունների։
«Ավրորան» շարունակում է հավատարիմ մնալ իր հանձնառությանը՝ աջակցելու Ռուբենի ընտանիքին, պայքարելու հանուն նրա ազատության և պաշտպանելու բոլոր նրանց իրավունքները, որոնց անարդարացիորեն զրկել են ազատությունից։ Ռուբենի գործունեությունը, հատկապես այս սրվող հակամարտությունների պայմաններում, արտացոլում է կարեկցանքի, խիզախության և մարդկայնության անսասան հավատը։ Նրա դատավճիռը մտահոգիչ ուղերձ է բոլոր նրանց համար, ովքեր իրենց կյանքը նվիրում են մարդասիրական գործին՝ հատկապես տարածաշրջանում տասնյակ հազարավոր տեղահանվածների և օգնության կարիք ունեցողների առկայության պայմաններում։