- Չինաստանի չորս խոշոր պետական բանկերը նախատեսում են 72 միլիարդ դոլար հավաքել մասնավոր տեղաբաշխումների միջոցով։
- Ֆինանսների նախարարությունը կլինի կապիտալի հավաքման հիմնական ներդրողը։
- Քայլը նպատակ ունի ամրապնդել հիմնական Tier-1 կապիտալը և աջակցել տնտեսական աճին։
- Բանկերը բախվում են շահույթի նվազման և մարժաների նվազման՝ տնտեսական դանդաղեցման պատճառով։
- Չինաստանի 2025թ.-ի տնտեսական աճի նպատակը մնում է 5%։
Չինաստանի պետական բանկերը հայտարարում են 72 միլիարդ դոլարի հավաք
Չինաստանի չորս խոշոր պետական բանկերը 2025թ.-ի մարտի 30-ին հայտարարել են 520 միլիարդ յուան (72 միլիարդ դոլար) հավաքելու ծրագիր՝ մասնավոր տեղաբաշխումների միջոցով։ Հավաքի նախաձեռնությունը, որը ղեկավարում է Ֆինանսների նախարարությունը, նպատակ ունի ամրապնդել բանկերի հիմնական Tier-1 կապիտալը և բարելավել նրանց՝ տնտեսությանը աջակցելու ունակությունը։ Ներգրավված բանկերն են՝ Bank of China, China Construction Bank, Bank of Communications և Postal Savings Bank of China:
Ֆինանսների նախարարության դերը կապիտալի հավաքման մեջ
Ֆինանսների նախարարությունը, որը բոլոր չորս բանկերի հիմնական բաժնետերն է, կմասնակցի յուրաքանչյուր կապիտալի հավաքմանը։ Բաժնետոմսերի թողարկումից հետո նախարարությունը կդառնա Bank of Communications-ի վերահսկող բաժնետերը։ Նախարարության ներգրավվածությունը ընդգծում է կառավարության՝ բանկային ոլորտը կայունացնելու և ապահովելու նրա՝ իրական տնտեսությանը բավարար վարկավորում ապահովելու ունակության հանդեպ նվիրվածությունը:
Տնտեսական մարտահրավերները, որոնք խթանում են այս քայլը
Չինաստանի խոշոր բանկերը բախվել են տարեկան շահույթի նվազման և մարժաների նվազման՝ տնտեսական դանդաղեցման և անշարժ գույքի ոլորտի մարտահրավերների պատճառով։ Վերլուծաբանները ընդգծել են կապիտալի արագ ամրապնդման անհրաժեշտությունը՝ բանկերին հնարավորություն տալու ավելացնել վարկավորումը և կառավարել ակտիվների որակի լարվածությունը։ Տնտեսական դանդաղեցումը, ինչպես նաև անշարժ գույքի շուկայի երկարատև ճգնաժամը, հետագայում ճնշել են բանկերի շահութաբերությունը։ 2025թ.-ին հիմնական տոկոսադրույքների կրճատման հնարավորությունը ակնկալվում է սրել այս մարտահրավերները:
Կառավարության տնտեսական աճի նպատակը
Չինաստանը 2025թ.-ի տնտեսական աճի նպատակը սահմանել է մոտ 5%, որը մնում է անփոփոխ նախորդ տարվա համեմատ։ Կառավարությունը խոստացել է լրացուցիչ ֆինանսական ռեսուրսներ՝ դեֆլյացիոն ճնշումները հաղթահարելու և ԱՄՆ-ի սակագների ազդեցությունը մեղմելու համար։ Պետական բանկերի կապիտալի ամրապնդումը լայնածավալ ջանքերի մաս է՝ այս աճի նպատակին հասնելու և ֆինանսական կայունությունը պահպանելու համար:
Բանկերի եկամուտների և կապիտալի պաշարների վրա ազդեցությունը
Bloomberg Intelligence-ի գնահատմամբ՝ կապիտալի ներդրումները կարող են բանկերի բաժնետոմսերի եկամուտը նոսրացնել տարեկան 4%-ից 17%-ով, ընդ որում Postal Savings Bank-ը և Bank of Communications-ը, հավանաբար, կզգան ամենաուժեղ նոսրացումը։ Սակայն այս բանկերը նաև ակնկալվում է, որ կտեսնեն ավելի ուժեղ խթան իրենց կապիտալի պաշարներին՝ համեմատած իրենց գործընկերների հետ։ Քայլը նախատեսված է բարելավելու բանկերի՝ զարգացող արդյունաբերություններին աջակցելու և մարժաների ճնշումները կառավարելու ունակությունը՝ տոկոսադրույքների կրճատման հնարավորության ֆոնին:
Երկարաժամկետ նպատակներ և ֆինանսական կայունություն
Կապիտալի ամրապնդման նախաձեռնությունը համահունչ է Չինաստանի երկարաժամկետ նպատակներին՝ պահպանելու ֆինանսական կայունությունը և կառավարելու ռիսկերը։ Խոշոր բանկերի կապիտալի հիմքն ամրապնդելով՝ կառավարությունը նպատակ ունի ապահովել, որ նրանք կարող են շարունակել աջակցել հիմնական ոլորտներին, ներառյալ անշարժ գույքը, սպառողը և տեխնոլոգիաները։ Այս ջանքը հատկապես կարևոր է, քանի որ Չինաստանը շրջանցում է և՛ ներքին տնտեսական մարտահրավերները, և՛ արտաքին ճնշումները, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ի սակագները: