ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ՀՅԴ ԳՄ անդամ Լիլիթ Գալստյանը Վիեննայում ԵԱՀԿ ԽՎ ձմեռային նստաշրջանում բարձրաձայնել է երկու կարևոր խնդիր՝ հայ ռազմագերիների նկատմամբ Բաքվում կայացված ցմահ դատապարտումները, որոնք խախտում են միջազգային իրավունքի նորմերը, և Հայաստանում ժողովրդավարության անկումը։ Գալստյանը ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ-ն, որպես հակամարտության կարգավորման միակ միջազգային մարմին, անտարբեր է մնացել ռազմագերիների դատավարությունների նկատմամբ, ինչը խարխլում է վստահությունը միջազգային ինստիտուտների նկատմամբ և թուլացնում իրավունքի գերակայությունը տարածաշրջանում։
Նա նաև շեշտել է, որ Հայաստանում մոտենում են 2026-ի ընտրություններին այնպիսի պայմաններում, որոնք չեն համապատասխանում ազատ ու արդար մրցակցության չափանիշներին։ Դատական համակարգի անկախությունը խախտված է, ընդդիմադիրներին, քաղաքացիական ակտիվիստներին ու հոգևորականներին ձերբակալում են քաղաքական նկատառումներով, ինչը միջազգային կազմակերպությունների կողմից ճանաչվել է որպես ժողովրդավարության անկում։ Գալստյանը հատուկ ուշադրություն է դարձրել Հայ Առաքելական Եկեղեցու դեմ հարձակումներին, մասնավորապես Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ հարուցված քրեական գործին և երկրից դուրս գալու արգելքին, ինչը խախտում է կրոնի ազատության հիմնարար իրավունքը։
Այս զարգացումներն անհանգստացնում են ինչպես ներքին, այնպես էլ միջազգային հանրությանը։ Գալստյանը կոչ է արել ԵԱՀԿ ԽՎ-ին ուշադիր հետևել իրավիճակին, ճշմարտացի զեկուցել և պաշտպանել ազատության, բազմակարծության և իրավունքի գերակայության սկզբունքները։ Հայաստանի ժողովուրդը, նրա խոսքով, արժանի է ազատ ու արդար ընտրությունների, որտեղ իր ձայնը որոշիչ կլինի երկրի ապագայի համար։