Միասնության շղթա և դիմադրություն Վրաստանում ժողովրդավարության վտանգի ներքո (ՏԵՍԱՆՅՈւԹ)
Chain of Unity
Ձեզ ենք ներկայացնում թարմացում դեկտեմբերի 28-ին Վրաստանում տիրող իրավիճակի մասին.
Վրաստանը կանգնած է վճռական պահի առջև, քանի որ երկրի բնակիչները դուրս են եկել իրենց երկրի ժողովրդավարական ապագան պաշտպանելու համար: Ծանր և անձրևոտ դեկտեմբերի օրով հազարավոր վրացիներ դուրս են եկել փողոց՝ կազմելով խորհրդանշական «Միասնության շղթա», որը խորհրդանշում է իրենց հավատարմությունը եվրոպական ինտեգրման և ժողովրդավարական արժեքներին։ Հերոսների հրապարակում՝ Թբիլիսիում, ցուցարարների շարքին միացել է նաև նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին՝ ձեռքը բռնելով բողոքող քաղաքացիների հետ։
Այս հանրային շարժումը ծագում է «Վրացական երազանք» իշխող կուսակցության դեմ աճող հիասթափության ֆոնին: Վերջին օրերին ԱՄՆ կոնգրեսական Ջո Ուիլսոնը խիստ քննադատեց Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեին՝ ավտորիտար ռեժիմների՝ Իրանի և Չինաստանի հետ սերտ հարաբերությունների համար, ինչպես նաև ներքին ընդդիմության ճնշման համար։ Ուիլսոնը ողջունել է Բիձինա Իվանիշվիլու դեմ կիրառված պատժամիջոցները՝ կոչ անելով անհապաղ իրականացնել ընտրական բարեփոխումներ և ազատ ընտրություններ։
Միջազգային ասպարեզում իրավիճակը նույնպես անհանգստացնող է։ Լիտվայի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդան զգուշացրել է, որ Վրաստանը կարող է կրկնել Բելառուսի ավտորիտար մոդելը։ Նախագահ Զուրաբիշվիլիի հետ հեռախոսազրույցում Նաուսեդան ընդգծել է ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացման անհրաժեշտությունը՝ հայտնելով Լիտվայի հաստատակամ աջակցությունը Վրաստանի եվրոպական ձգտումներին։ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոկը ևս կոչ է արել վերանայել Վրաստանի ԵՄ անդամակցության գործընթացը՝ իշխող կուսակցության «աճող ավտորիտար քաղաքականության» պատճառով։
Ներքին քաղաքական լարվածությունը խորանում է։ Թբիլիսիի քաղաքապետարանի նախկին մեդիահաղորդակցման մենեջեր Տայա Մախարաշվիլին հայտարարել է, որ իրեն ազատել են աշխատանքից իր եվրոպամետ դիրքորոշման պատճառով։ Միևնույն ժամանակ, ստեղծագործական ոլորտի աշխատողները, ՏՏ մասնագետներն ու պետական ծառայողները շարունակական ցույցեր են կազմակերպում՝ պահանջելով նոր ընտրություններ և քաղաքական բանտարկյալների ազատում։ Ընդդիմության առաջնորդներ Զուրաբ Ջափարիձեն և Սաբա Սխվիտարիձեն բախվում են իրավական լուրջ խնդիրների՝ ներառյալ տուգանքներ, զենք կրելու արգելք և հնարավոր բանտարկություն, ինչը լուրջ հարցեր է առաջացնում Վրաստանի դատական համակարգի արդարացիության վերաբերյալ։
Քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները դատապարտել են կանանց նկատմամբ աճող բռնությունները, ներառյալ ոստիկանության ենթադրյալ չարաշահումներն ու խոշտանգումները։ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ Վրաստան»-ը բացահայտել է բռնության մեջ ներգրավված ոստիկանների անունները՝ ևս մեկ անգամ շեշտելով համակարգային բարեփոխումների անհրաժեշտությունը։
Ցույցերի աճի պայմաններում «Վրացական երազանք» կուսակցությունը կանգնած է ներքին և միջազգային ճնշումների միջև։ Թե արդյոք իշխանությունները կկարողանան բավարարել իրենց քաղաքացիների պահանջները և միևնույն ժամանակ պահպանել իշխանությունը, դեռ հարցական է։ Սակայն շատ վրացիների համար «Միասնության շղթան» խորհրդանշում է ժողովրդավարական արժեքներից հրաժարվելու մերժումը՝ նույնիսկ ճնշումների պայմաններում։