Վրաստանը պատրաստ է վերականգնել ռազմավարական գործընկերությունը ԱՄՆ-ի և խորացնել հարաբերությունները Եվրամիության հետ
Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլին խորհրդարանում իր ամենամյա ուղերձում ընդգծել է երկրի պատրաստակամությունը վերականգնել ռազմավարական գործընկերությունը ԱՄՆ-ի հետ և խորացնել հարաբերությունները Եվրամիության հետ։ Նա նշել է, որ Վրաստանի և ԱՄՆ-ի տեսակետները համընկնում են բազմաթիվ ոլորտներում, ինչը հնարավորություն է տալիս սկսել մաքուր էջից և զարգացնել համագործակցությունը «Գործընկերության ճանապարհային քարտեզի» շրջանակում։ Կավելաշվիլին ընդգծել է, որ աշխարհում ստեղծված բարդ և անկանխատեսելի աշխարհաքաղաքական իրավիճակը պահանջում է առավելագույն ուշադրություն և ազգային շահերի լիարժեք պաշտպանություն։
Նախագահը նաև խոսել է Վրաստանի բազմավեկտոր և պրագմատիկ արտաքին քաղաքականության մասին, որի էությունը խաղաղության և անկախության պաշտպանությունն է։ Նա ընդգծել է, որ Վրաստանը վարում է խաղաղության քաղաքականություն, ինչը կարևոր է ոչ միայն երկրի, այլև ողջ տարածաշրջանի անվտանգության համար։ 2025 թվականին կառավարությունը ձեռնարկել է կարևոր քայլեր՝ խթանելու Ասիայի, Եվրոպայի և Մերձավոր Արևելքի տնտեսական ինտեգրումը, ամրապնդելու Հարավային Կովկասի կարգավիճակը որպես տարածաշրջանային կենտրոն և խորացնելու կապերը հարևան երկրների հետ։ Կավելաշվիլին նշել է նաև իր այցերը Հայաստան, Ադրբեջան, Թուրքիա և Սերբիա, ինչպես նաև Խորվաթիայի նախագահի այցը Վրաստան, որոնք նպաստում են տարածաշրջանային խաղաղության և համագործակցության զարգացմանը։
Միևնույն ժամանակ, Վրաստանի նախագահը քննադատել է եվրոպական բյուրոկրատիայի միջամտությունը երկրի ներքին գործերին և կրկնակի ստանդարտների կիրառումը։ Նա ընդգծել է, որ Վրաստանը ինքնիշխան և անկախ պետություն է, որը չի ընդունում արտաքին ճնշումները և պատրաստ է կառուցողական հարաբերությունների՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի վրա։ Վրաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունը մնում է երկրի ազգային շահերի պաշտպանությունը և տարածաշրջանային կայունության ամրապնդումը։