Իրանը հայտարարում է, որ պատրաստ է երկխոսության ԱՄՆ-ի հետ, սակայն անհրաժեշտության դեպքում կպաշտպանի իր շահերը: ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցչությունը նշել է, որ ԱՄՆ-ի անցյալ գործողությունները, որոնք հանգեցրել են Աֆղանստանի և Իրաքի պատերազմներին, մեծ վնասներ են հասցրել, ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ մարդկային: Իրանի փոխարտգործնախարարը, Քազեմ Ղարիբաբադին, ընդգծել է, որ ներկայումս Իրանը մտնում է հակամարտության երրորդ փուլը, որը սկսվել է 2025 թվականի հունիսին:
Այս փուլում Իրանը պատրաստվում է դիմակայել ԱՄՆ-ի և Իսրայելի մարտավարություններին, որոնք, ըստ նրա, չեն փոխվել, սակայն Իրանը վստահ է, որ կհաղթի այս փուլում, ինչպես նախորդներում: Ղարիբաբադին նաև նշել է, որ Իրանը երբեք պատերազմ չի ցանկացել, սակայն անհրաժեշտ է պաշտպանել սեփական շահերը: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, իր հերթին, հույս է հայտնել, որ Իրանի ներկայացուցիչները կհասնեն համաձայնության, սակայն սպառնացել է, որ հակառակ դեպքում կարող է տեղի ունենալ ավելի վատ հարձակում, քան 2025 թվականին տեղի ունեցածը: