Նադդան նոր AIIMS-ներին հորդորում է առաջնահերթել համաշխարհային ստանդարտները, արհեստական ​​ինտելեկտի ինտեգրումը
All India Institutes of Medical Sciences campus
Նոր Դելի (Ազատ TV) – Հնդկաստանի առողջապահության և ընտանիքի բարեկեցության միության նախարար Շրի Ջագատ Պրակաշ Նադդան վերջերս կոչ է արել Հնդկաստանի բժշկական գիտությունների նոր ինստիտուտների (AIIMS) ղեկավարությանը սահմանել համաշխարհային ստանդարտներ հիվանդների խնամքի և բժշկական կրթության ոլորտում՝ շեշտը դնելով ամբողջական մոտեցման վրա, որն ինտեգրում է առաջադեմ տեխնոլոգիաները և լուծում է կադրային կրիտիկական թերությունները։ Ելույթ ունենալով Նոր Դելիում կայացած ղեկավարության կոնկլավում՝ նախարար Նադդան ներկայացրել է AIIMS ցանցի ընդլայնման տեսլականը՝ կոչ անելով հավասարակշռված կերպով կենտրոնանալ կլինիկական գերազանցության, ակադեմիական խստության և հիվանդների բավարարվածության վրա։
Կոնկլավը, որը կազմակերպվել էր Առողջապահության և ընտանիքի բարեկեցության նախարարության կողմից, ուղղված էր ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացմանը, ինստիտուտների միջև համագործակցության խթանմանը և AIIMS հաստատությունների ամուր ցանցի ստեղծմանը՝ երկրի հանրային առողջապահական համակարգերն ամրապնդելու համար։ Նախարար Նադդան ընդգծել է այս նախաձեռնության ժամանակին լինելը՝ հաշվի առնելով AIIMS ցանցի զգալի ընդլայնման ներկա փուլը ամբողջ երկրում։ Նա շեշտել է, որ նոր AIIMS-ները պետք է աստիճանաբար հասնեն համաշխարհային ստանդարտների ինչպես հիվանդների խնամքի, այնպես էլ բժշկական կրթության ոլորտում՝ պահպանելով AIIMS համակարգի հետ կապված հաստատության էթոսը։
Նախարար Նադդան նաև կարևորել է կադրային խնդիրների լուծումը՝ կոչ անելով արագացնել դասախոսական անձնակազմի հավաքագրումը՝ առանց գիտելիքների ստանդարտների և բուժօգնության որակի փոխզիջման։ Այս հրահանգները տրվում են AIIMS ցանցում կադրային զգալի թերությունների ֆոնին։ Medical Dialogues-ի տվյալներով՝ 20 AIIMS ինստիտուտներում թափուր է շուրջ 19,561 պաշտոն, այդ թվում՝ 2,356 դասախոսական և 17,205 ոչ դասախոսական պաշտոն։ Նախարարը նաև կոչ է արել ինտեգրել արհեստական ​​ինտելեկտը ախտորոշման և կլինիկական որոշումների կայացման մեջ, ինչպես նաև ինստիտուցիոնալացնել հեռաբժշկության ծառայությունները՝ որպես AIIMS-ի գործունեության կանոնավոր բաղադրիչ։