Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը նոյեմբերի 3-ին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է 2026 թվականի բյուջեի պաշտպանական ծախսերին։ Նախարարը նշել է, որ 2026 թվականի բյուջեն, համեմատած նախորդ տարիների բյուջեի ավելացման տենդենցի հետ, որևէ խախտում չունի։ Նա ընդգծել է, որ բացառություն է եղել 2025 թվականը, երբ միանգամից բարձրացել է ծախսերի չափաքանակը։
Պապիկյանը պարզաբանել է, որ 2026 թվականի բյուջեի պաշտպանական ծախսերի նվազումը 2025-ի համեմատ պայմանավորված է նախորդ տարվա ծախսերի առանձնահատուկ բարձրացմամբ։ Նա նշել է, որ եթե 2026-ի բյուջեն համեմատենք 2024-ի հետ, ապա կտեսնենք բնական զարգացման տեմպ։ Ըստ նախարարի, այստեղ որևէ տարօրինակ կամ արտասովոր բան չկա։
Պապիկյանը նաև ընդգծել է, որ Հայաստանը շարունակելու է իր բարեփոխումները՝ համապատասխան իր կարիքներին։ Դրանք ներառում են սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի գնումները։ Նա հավելել է, որ օգոստոսի 8-ի իրադարձությունը կարևոր իրողություն է, որը չի կարող անտեսվել և ունենալու է իր հետևանքները։