ԼՈՆԴՈՆ (Azat TV) – Մարկ Հեհիրը՝ Լոնդոնի ավտոբուսի նախկին վարորդը, ով 2024 թվականի հունիսին աշխատանքից ազատվել էր գողին հետապնդելուց և բռնելուց հետո, այժմ հրապարակայնորեն ներողություն և փոխհատուցում է պահանջում իր նախկին գործատու Metroline-ից: Այս պահանջը հնչում է այն բանից հետո, երբ աշխատանքային տրիբունալը հաստատեց Metroline-ի որոշումը՝ նրան աշխատանքից ազատելու վերաբերյալ, մի որոշում, որը լայն հանրային կարեկցանք և քաղաքական աջակցություն է առաջացրել պարոն Հեհիրի նկատմամբ, ով միջադեպի ժամանակ լուրջ վնասվածքներ էր ստացել:
62-ամյա պարոն Հեհիրը, ով ի սկզբանե Իռլանդիայի Լիմերիկ քաղաքից է, բայց աշխատում էր հյուսիս-արևմտյան Լոնդոնում, հայտարարել է, որ «շատ ուրախ կլինի», եթե Metroline-ը խոստովանի, որ «գուցե սխալվել է» և փոխհատուցում տրամադրի կորցրած եկամուտների համար: Սակայն նա կտրականապես մերժել է ընկերություն վերադառնալու ցանկացած հնարավորություն՝ պատճառաբանելով, որ դժվար իրավիճակներում վարորդներին աջակցություն չի ցուցաբերվում:
Վիճահարույց միջադեպը տեղի է ունեցել 2024 թվականի հունիսի 25-ին, երբ պարոն Հեհիրը վարում էր 206 համարի ավտոբուսը Վեմբլիի և Մեյդա Վեյլի միջև։ Մի տղամարդ նստել է ավտոբուս, ուղևորուհուց պոկել վզնոցը և փախել։ Բնազդաբար գործելով՝ պարոն Հեհիրը հետապնդել է գողին, վերադարձրել վզնոցը ուղևորուհուն։ Իրավիճակը սրվել է, երբ գողը վերադարձել է. պարոն Հեհիրը, ինքնապաշտպանության նպատակով, մեկ հարվածով ուշագնաց է արել տղամարդուն, ապա մոտ կես ժամ պահել նրան մինչև իշխանությունների ժամանումը։ Միջադեպից հետո պարոն Հեհիրը հայտնվել է հիվանդանոցում՝ ձեռքի լուրջ վարակով, որը պահանջել է երկու վիրահատություն և նրան մոտ է պահել ձեռքը կորցնելուն։ Նա հիասթափություն է հայտնել, որ Metroline-ից ոչ ոք չի կապվել իր հետ հիվանդանոցում գտնվելու ընթացքում:
Պարոն Հեհիրի գործը լայն արձագանք է գտել հանրության շրջանում և ստացել զգալի քաղաքական աջակցություն։ Ստորագրահավաքը, որը նախաձեռնել է Արդարադատության ստվերային նախարար դոկտոր Կիրան Մալանը, հավաքել է ավելի քան 100,000 ստորագրություն, իսկ GoFundMe էջում հավաքվել է ավելի քան 20,000 ֆունտ ստերլինգ։ Չնայած հանրային և քաղաքական ճնշմանը, Metroline-ի ներկայացուցիչը հաստատել է ընկերության դիրքորոշումը՝ նշելով, որ «տրիբունալը հաստատել է ազատումը որպես արդար»: