ԼՈՆԴՈՆ (Azat TV) – «Արսենալը» փետրվարի 22-ին կայացած Հյուսիսային Լոնդոնի դերբիում տպավորիչ 4:1 հաշվով հաղթանակ տանելով տեղական մրցակից «Տոտենհեմի» նկատմամբ՝ Պրեմիեր լիգայի մրցաշարային աղյուսակում հինգ միավորով առաջ անցավ։ «Տոտենհեմ Հոթսփուր» մարզադաշտում տարած այս վճռական հաղթանակը, որին նպաստեցին նորեկներ Իբերեչի Էզեի և Վիկտոր Գյոքերեշի դուբլերը, ամրապնդեց «Արսենալի» տիտղոսի հավակնությունները և լուրջ հարված հասցրեց «Տոտենհեմին», որը 2026 թվականին դեռևս հաղթանակ չունի լիգայում և այժմ պայքարում է դուրս մնալուց խուսափելու համար։
Խաղը դժվարին մեկնարկ էր «Տոտենհեմի» նոր մարզիչ Իգոր Թուդորի համար, որի թիմը, չնայած առաջին խաղակեսում կարճատև վերելքին, դժվարանում էր զսպել «Արսենալի» հարձակողական ուժը։ Արդյունքը ոչ միայն ամրապնդեց «Արսենալի» դիրքերը, այլև ավելացրեց ուշադրությունը «Տոտենհեմի» ղեկավարության և մրցաշարային աղյուսակի ներքևի հատվածում նրանց տագնապալի անկման նկատմամբ։
Միկել Արտետայի «Արսենալը» դերբիից առաջ ուժեղ ճնշման տակ էր, քանի որ «Մանչեսթեր Սիթին» նախորդ օրը նրանց առավելությունը կրճատել էր մինչև երկու միավոր։ «Արսենալի» «բնավորության» և «ոգու» մասին հարցերը կրկին ի հայտ էին եկել այն բանից հետո, երբ նրանք չորս միավոր էին կորցրել «Բրենտֆորդի» և «Վուլվերհեմփթոնի» դեմ վերջին ոչ-ոքիներում։ Սակայն «Զինագործները» վճռականությամբ պատասխանեցին։ Իբերեչի Էզեն խաղի 32-րդ րոպեին գոլ խփեց՝ դա նրա չորրորդ գոլն էր «Տոտենհեմի» դեմ այս մրցաշրջանում։ Չնայած Ռանդալ Կոլո Մուանիի կողմից երկու րոպե անց հավասարեցման գոլին, Վիկտոր Գյոքերեշը երկրորդ խաղակեսի սկզբում վերականգնեց «Արսենալի» առավելությունը, իսկ Էզեն խփեց իր երկրորդ գոլը։ Գյոքերեշն այնուհետև ամրապնդեց հաղթանակը լրացուցիչ ժամանակում խփած գոլով՝ հաշիվը դարձնելով 4:1։ Այս հաղթանակը «Արսենալի» հինգերորդ անընդմեջ հաղթանակն է Հյուսիսային Լոնդոնի դերբիում՝ նրանց լավագույն շարքը 1989 թվականից ի վեր։