Հայաստանի Պաշտպանության Նախարարությունը նախաձեռնել է օրենսդրական փոփոխություններ, որոնք նպատակ ունեն խստացնել պատասխանատվությունը վարժական հավաքներից խուսափելու համար։ Առաջարկվող փոփոխությունները վերաբերում են ոչ միայն պատժամիջոցների խստացմանը, այլև զորահավաքային գործընթացում ռազմական ոստիկանության դերակատարման հստակեցմանը։
Ներկայիս օրենսդրությունը, ըստ ՊՆ-ի, հստակ չի սահմանում վարժական հավաքից խուսափելու բոլոր հնարավոր ձևերը, ինչը դժվարացնում է իրավախախտումների ամբողջական պատկերը գնահատելը։ Օրենքի այս բացը թույլ է տալիս որոշ քաղաքացիների խուսափել պատասխանատվությունից՝ օգտագործելով ձևական պատճառաբանություններ, ինչպիսիք են ինքնախեղումը, հիվանդությունների սիմուլյացիան, փաստաթղթերի կեղծումը և այլ խաբեության մեթոդներ։ Գործող օրենսդրությամբ սահմանված պատիժը համարվում է չափազանց մեղմ, ինչը խրախուսում է նմանօրինակ խուսափումը։
Առաջարկվող փոփոխությունները նախատեսում են հստակեցնել վարժական հավաքներից խուսափելու ձևերը, ինչպիսիք են հաշվառման վայրի զինվորական կոմիսարիատ չներկայանալը, բժշկական հետազոտությունից խուսափելը, վարժական հավաքին ներգրավվելուց հրաժարվելը, ինքնավնասումը, հիվանդության սիմուլյացիան, փաստաթղթերի կեղծումը և այլն։ Խուսափման ընդհանուր դեպքերի համար նախատեսվում է տուգանք, կարճաժամկետ կալանք կամ ազատազրկում, իսկ ավելի ծանր դեպքերի համար, ինչպիսիք են ինքնավնասումը կամ փաստաթղթերի կեղծումը, պատիժը կարող է հասնել 2-5 տարվա ազատազրկման։
Փոփոխությունները վերաբերում են նաև զորահավաքային գործընթացում ռազմական ոստիկանության դերակատարմանը։ Առաջարկվում է ընդլայնել ռազմական ոստիկանության լիազորությունները՝ նրանց հանձնելով ավելի լայն գործառույթներ, ինչպիսիք են զինապարտ քաղաքացիներին ծանուցագրեր հանձնելը, զորակոչիկներին զինվորական կոմիսարիատ ներկայացնելը, խուսափողների տեղաշարժը հայտնաբերելը և վերահսկելը, զորահավաքի կազմակերպմանը աջակցելը և այլն։ Ռազմական ոստիկանությանը իրավունք է վերապահվում հետախուզել զորակոչից խուսափող անձանց և իրականացնել անհրաժեշտ գործողություններ նրանց տեղորոշման և զորակոչի ապահովման համար։
Ակնկալվում է, որ այս փոփոխությունների ընդունումը կբարձրացնի զորահավաքային համակարգի արդյունավետությունը, կնվազեցնի խուսափողների թիվը և կապահովի զորակոչի ամբողջական իրականացումը։ Խստացված պատիժները և ռազմական ոստիկանության ներգրավումը կստեղծեն վերահսկողության և պատասխանատվության ավելի խիստ համակարգ։