Նյու Յորքի քաղաքապետ Զոհրան Մամդանին զգալի փոփոխություններ է իրականացնում քաղաքի մոտեցումներում անօթևանության և հանրային անվտանգության հարցերում։ Նա հայտարարել է անօթևանների ճամբարների մաքրման գործընթացի պատասխանատվությունը ոստիկանության վարչությունից Անօթևանների ծառայությունների վարչությանը փոխանցելու մասին։ Միաժամանակ, քաղաքապետ Մամդանին առաջարկել է զգալի կրճատումներ Նյու Յորքի ոստիկանության բյուջեում և չեղարկել 5,000 նոր սպաների հավաքագրումը։ Այս քայլերը նշանավորում են նախորդ վարչակազմերի քաղաքականությունից հստակ շեղում և իրավապահ մարմինների դերի վերագնահատում սոցիալական ծառայությունների ոլորտում։
Մամդանիի հայտարարությունը անօթևանների ճամբարների մաքրման վերաբերյալ արվել է չորեքշաբթի օրը, որով քաղաքային գործակալություններին հրահանգվել է վերսկսել գործընթացը՝ նախկինում դադարից հետո։ Կարևոր փոփոխությունն այն է, որ այս ջանքերը կղեկավարի Անօթևանների ծառայությունների վարչությունը (DHS)՝ փոխարինելով Նյու Յորքի ոստիկանությանը։ Այս քաղաքական փոփոխությունը լայնորեն հավանության է արժանացել բազմաթիվ մեկնաբանների կողմից, ովքեր այն համարում են ավելի կարեկցող և արդյունավետ լուծում։ Սոցիալական ծառայությունների մասնագետները նշել են, որ անօթևանների ծառայություններն ավելի լավ են հարմարեցված անհատներին վերաբնակեցնելու և կայունացման ծառայություններ մատուցելու համար։
Բացի այդ, քաղաքապետ Մամդանին առաջարկել է 22 միլիոն դոլարով կրճատել Նյու Յորքի ոստիկանության 6.4 միլիարդ դոլար բյուջեն 2027 ֆինանսական տարվա համար։ Նաև չեղարկվել է 5,000 նոր ոստիկանների հավաքագրման ծրագիրը, որը նախաձեռնել էր իր նախորդը՝ նախկին քաղաքապետ Էրիկ Ադամսը։ Մամդանիի վարչակազմը չեղարկել է Ադամսի կողմից ստորագրված բոլոր հրամանները՝ 2024 թվականի սեպտեմբերի 26-ի նրա մեղադրանքից հետո։ Այս բյուջետային ճշգրտումները քաղաքապետ Մամդանին բացատրել է որպես «պատմական բյուջետային բացի» արձագանք, որը նա ժառանգել է։ Նա նշել է, որ պակասը 12 միլիարդ դոլարից իջեցվել է մինչև 5.4 միլիարդ դոլար։ Այս համակցված քաղաքական որոշումները ընդգծում են քաղաքապետ Մամդանիի հանձնառությունը կառավարման մի փիլիսոփայությանը, որը վերաիմաստավորում է հանրային անվտանգությունը։