Meduza լրատվամիջոցի հաղորդմամբ՝ Մինսկի Ազգային գեղարվեստական թանգարանի դիմաց առևանգել են Ընդդիմության համակարգող խորհրդի անդամ Մարիա Կոլեսնիկովային։
Ականատեսները պնդում են, որ քաղաքացիական հագուստով և դիմակներով մարդիկ Կոլեսնիկովային նստեցրել են միկրոավտոբուս և տարել անհայտ ուղղությամբ, որից հետո նրա հետ հնարավոր չի եղել կապ հաստատել։ Ականատեսներից մեկը նշել է, որ Կոլեսնիկովայի հեռախոսն ընկել է, նրան առևանգողներից մեկը վերցրել է այն, նստել միկրոավտոբուս, և նրանք հեռացել են։
Ընդդիմադիր գործիչ Սվետլանա Տիխանովսկայան Կոլեսնիկովայի անհետացման պատասխանատու է համարում երկրի իշխանություններին։ Նա շշետել է, որ սա իշխանությունների կողմից փորձ է՝ խափանել Համակարգող խորհրդի աշխատանքը։
Բելառուսի ՆԳ նախարարությունը, Քննչական կոմիտեն և Բելառուսի պետական վերահսկողության հանձնաժողովը ընդգծել են, որ պետական մարմինների կողմից ընդդիմադիր գործչին ձերբակալելու մասին տեղեկություն չունեն։