Նռան համախառը բերքը կազմել է 4890 տոննա. փոխնախարար
Հանրապետությունում կա 1850 հա նռան այգի, որից բերքահավաքի ենթակա է 847 հա-ը:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Վիլեն Ավետիսյանը՝ նշելով, որ ներկայումս բերքահավաք է իրականացվել 794 հա-ի վրա:
Վ. Ավետիսյանի խոսքով՝ համախառը բերքը կազմել է 4890 տ. միջին բերքատվությունը 1 հա-ից կազմել է 61,6 ց:
«Նախորդ տարի նույն ժամանակահատվածում ունեցել ենք բերքահավաք 743 հա-ի վրա. համախառը բերքը եղել է 2470 տ, իսկ միջին բերքատվությունը հա-ից կազմել է 33,3 ց: Այս տարի ունեցել ենք նռան լավ բերք. ունենք մեծ պահանջարկ: Ընթացիկ տարում նռան միջին գինը շուկայում եղել է 200-300 դրամ, իսկ վերամշակող գործարաններն այն գնել են 100-150 դրամով: Նուռը նաև արտահանում ենք Ռուսատանի Դաշնություն», – ըստ աղբյուրի՝ ավելացրել է Վ. Ավետիսյանը:
Նրա խոսքով՝ ԱՀ գյուղատնտեսության զարգացման հայեցակարգով նախատեսված է նռան այգիներն առաջիկա տարիներին հասցնել 5000 հա-ի: 2019 թվականի գարնանը հանրապետությունում հիմնվել է շուրջ 500 հա նռան այգի:
ԱՀ գյուղատնտեսության նախարարության ստացած հայտերի հիման վրա՝ նախատեսվում է մինչև տարվա վերջ հիմնել 200-300 հա նռան այգի ևս. հողօգտագործողներին տրամադրվում է նռան տնկիներ: