ՔՊ-ի վիճահարույց նոր նախագիծը դիտորդական առաքելությունների մասին
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը հայտարարել է, որ ՔՊ-ն ներկայացրել է ընտրական գործընթացներում դիտորդական առաքելությունների ձևավորման նախագիծ, որը քննարկվելու է ԱԺ արտահերթ նիստում: Նա ընդգծել է, որ այս նախագիծը ներկայացվել է անակնկալ կերպով, առանց նախապես ծանուցելու, ինչը իշխանության լկտի պահվածքի հերթական օրինակ է: Մինասյանը նշել է, որ նման կարևոր հարցը չի կարող քննարկվել առանց պատշաճ նախապատրաստության և հանրային քննարկման:
Նա նաև ընդգծել է, որ դիտորդական առաքելություն իրականացնողներին, ովքեր անաչառ գնահատականներ են տվել, չեն ծանուցել այս փոփոխությունների մասին: Նախագիծը, ըստ Մինասյանի, բացառում է բոլոր այն անձանց, ովքեր կարող են քննադատել իշխանությանը։ Նախագիծը նաև պահանջում է, որ դիտորդական առաքելությունը բացահայտի ֆինանսական աղբյուրը: Եթե ֆինանսական աղբյուրը կապ ունենա որևէ թեկնածուի հետ, ապա այդ անձինք զրկվում են դիտորդական կարգավիճակից: Մինասյանը կոչ է արել իշխանություններին վերանայել այս նախագիծը և ապահովել հանրային քննարկումը: