Երևանում փոսերի առաջացումը մեկնաբանում է փոխքաղաքապետը
Երևանում ձմռան ընթացքում առատ ձյան և աղի օգտագործման մեծ ծավալների պատճառով առաջացել են բազմաթիվ փոսեր, որոնք վնասել են քաղաքացիական մեքենաները։ Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Արմեն Փամբուխչյանը մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց, որ 2025 թվականին աղի և ավազի օգտագործումը 2,5 անգամ գերազանցել է նախորդ տարիների ցուցանիշները՝ 5000 տոննայից հասնելով 12,000 տոննայի։ Այս հանգամանքը, ինչպես նաև ձյան աննախադեպ քանակը, հանգեցրել են փոսերի առաջացմանը։ Փամբուխչյանը ընդգծեց, որ քաղաքապետարանը չունի փոխհատուցման ընթացակարգ այն քաղաքացիների համար, որոնց մեքենաները վնասվել են փոսերի պատճառով։ Նա նաև հավելեց, որ փոսալցման աշխատանքները կատարվել են շուրջ 200,000 քառակուսի մետր տարածքում, և որ նորոգված փողոցներում փոսերի առաջացումը նվազագույն է։
Նա պատասխանեց նաև լրագրողների հարցերին՝ նշելով, որ աղն ու ավազը լցվել է առանց տարբերակելու, թե որ փողոցում կամ թաղամասում է։ Փոսերի բացակայությունը քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի թաղամասում պայմանավորված է նորոգման աշխատանքների թարմությամբ։ Փամբուխչյանը նշեց, որ փետրվարին փոսալցման աշխատանքներ չեն կատարվել, քանի որ վիճակը ֆորսմաժորային է եղել։ Նա նաև հրաժարվեց հրապարակայնորեն պատասխանել քաղաքապետարանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների պարգևավճարների մասին՝ առաջարկելով գրավոր հարցում ուղարկել։