ՎԱՇԻՆԳՏՈՆ (Ազատ TV) – Ներկայացուցիչ Թոմաս Մասսին (Կենտուկիի Հանրապետական) ուժեղացրել է իր քննադատությունն Արդարադատության նախարարության՝ Ջեֆրի Էփշթայնի գործերի հետ կապված փաստաթղթերի մշակման վերաբերյալ՝ վերանայելով չխմբագրված փաստաթղթերը, որոնց հրապարակման համար ինքը համահեղինակել էր օրենսդրություն։ Այս ստուգումը, որն ուժեղացվել է դատապարտված սեռական հանցագործի հետ կապված տեղեկությունները բացահայտելու նրա երկկուսակցական ջանքերով, ընդգծում է թափանցիկության շարունակական խնդիրները և ազդարարում կոնգրեսի դինամիկայի հնարավոր փոփոխություն՝ հատկապես ավանդական կուսակցական սահմանները հատող հարցերի շուրջ։
Մասսին, Ներկայացուցիչ Ռո Խաննայի (Կալիֆորնիայի Դեմոկրատ) հետ միասին, առաջնորդել է Էփշթայնի ֆայլերի թափանցիկության ակտը, որը պարտադրում էր Էփշթայնի հետ կապված միլիոնավոր փաստաթղթերի հրապարակումը։ Օրենսդիրները վերջերս երկու ժամ տևողությամբ ուսումնասիրել են չխմբագրված ֆայլերը Արդարադատության նախարարության գրասենյակում, որտեղ նրանք բացահայտել են վեց անձի, որոնք, իրենց կարծիքով, «հավանաբար մեղսակից են» փաստաթղթերի բովանդակությանը։ Մինչ Խաննան այնուհետև հրապարակեց այդ անունները Ներկայացուցիչների պալատի հատակին, Մասսին ի սկզբանե ցանկություն էր հայտնել, որ Արդարադատության նախարարությունն ինքը «ուղղի իր սխալը»՝ հրապարակելով տեղեկությունները։
Ներկայացուցիչ Մասսին հատկապես բացահայտորեն է խոսել Արդարադատության նախարարության կողմից անբավարար խմբագրումների մասին։ Նա սոցիալական մեդիա հարթակ X-ում ընդգծել է ծանր խմբագրումներով կոնկրետ փաստաթղթեր, ներառյալ 20 անձանց չդասակարգված ցուցակը, 2009 թվականի էլեկտրոնային նամակագրությունը Էփշթայնի և Մասսիի կողմից «սուլթան» անվանված անձի միջև, և 2019 թվականին Էփշթայնի մահից անմիջապես հետո կազմված ՀԴԲ հուշագիրը, որում նշված էին հնարավոր համախոհները։ Մասսին պնդում էր, որ շատ խմբագրումներ դուրս են եկել Էփշթայնի ֆայլերի թափանցիկության ակտով թույլատրված շրջանակներից, որը հիմնականում թույլ է տալիս պաշտպանել զոհերի ինքնությունը։ Նրա քննադատությունից հետո Արդարադատության նախարարությունը հրապարակեց ևս 16 անուն նշված 20 հոգանոց ցուցակից։ Մասսին կարծում է, որ Հանրապետականների նեղ մեծամասնությունը Կոնգրեսում հնարավորություն է տալիս օրենսդիրներին քվեարկություն պարտադրել այն օրինագծերի շուրջ, որոնք այլապես կարող էին դիմադրության հանդիպել։ Նա կանխատեսում է, որ առաջիկա նախնական ընտրություններից հետո ավելի շատ Հանրապետական օրենսդիրներ կհամարձակվեն ավելի հաճախ «քվեարկել իրենց խղճի համաձայն»։