Այս անձինք, ովքեր զգալի պաշտոններ են զբաղեցրել դե ֆակտո Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում, այժմ քրեական հետապնդման են ենթարկվում Բաքվում, ինչը հետագայում սրում է լարվածությունը և մարդու իրավունքների և միջազգային իրավունքի վերաբերյալ մտահոգությունները:
Դատական գործընթացը ընթանում է Բաքվի ռազմական դատարանում
Դատավարությունն ընթանում է Բաքվի ռազմական դատարանում՝ դատավոր Զեյնալ Աղաևի նախագահությամբ։ Վեց դատախազներից բաղկացած թիմը ներկայացնում է մեղադրական եզրակացությունը՝ ընդգծելով պետական զգալի ռեսուրսները, որոնք հատկացվում են այս հակասական դատական գործընթացին։ Ռազմական դատարանի ընտրությունը քաղաքացիական առաջնորդների և քաղաքական գործիչների մասնակցությամբ դատավարության համար լրացուցիչ հարցեր է առաջացնում դատավարության արդարության և անաչառության վերաբերյալ։
Վերանշանակված ժամկետ և շարունակական ուշադրություն
Դատարանի վերանշանակված նիստը նախատեսված է փետրվարի 27-ին։ Միջազգային դիտորդներն ու մարդու իրավունքների պաշտպանները, ինչպես և սպասվում է, կշարունակեն ուշադիր հետևել դատավարությանը՝ մտահոգություն հայտնելով թափանցիկության, արդարության և ամբաստանյալների իրավունքների վերաբերյալ։ Հետաձգումը, թեև պաշտոնապես վերագրվում է եղանակին, քիչ բան է անում այս դատավարության լեգիտիմության և նպատակի շուրջ տարածված քննադատությունը մեղմելու համար։
Տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի ավելի խորը ըմբռնման համար դիմեք Azat TV-ի «Արցախ» բաժինը։