ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը տեղեկացնում է, որ փետրվարի 16-ին Հռոմում կայացել է Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի առաջիկա նախագահության ներկայացման միջոցառում, որտեղ Հայաստանը ներկայացրել է 2026 թվականին Երևանում կայանալիք COP17 համաժողովի տեսլականը։ Միջոցառման ընթացքում նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստ է ղեկավարել կոնվենցիայի գործընթացները թափանցիկ, ներառական և հավակնոտ մոտեցումներով։ Նա նշել է, որ համաժողովը պետք է դառնա գործողությունների իրական խթան, որպեսզի միջազգային հանձնառությունները վերածվեն չափելի արդյունքների։
Նախարարն առանձնացրել է համաժողովի կարևոր վերջնարդյունքը՝ 2030 թվականի կենսաբազմազանության պահպանության նպատակների իրականացման առաջընթացի առաջին համապարփակ գնահատումը։ Այդ գնահատումը պետք է օգնի պարզել, թե ինչն է արդեն իրականացվել և որտեղ են դեռ խնդիրները։ Նա նաև շեշտել է ֆինանսավորման կարևորությունը, նշելով, որ անհրաժեշտ են բավարար և կանխատեսելի ֆինանսական միջոցներ։ Միջոցառման ընթացքում քննարկվել են նաև բնիկ ժողովուրդների և տեղական համայնքների դերակատարությունը, ինչպես նաև բնապահպանական օրակարգերի միջև համագործակցության ամրապնդման անհրաժեշտությունը։