Եվրոպական միության խորհուրդը պաշտոնապես նշանակել է Սատու Կոյվուին՝ որպես Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության նոր ղեկավար։ Նա կստանձնի իր պարտականությունները 2026 թվականի փետրվարի 20-ին՝ փոխարինելով Մարկուս Ռիտերին։ Սատու Կոյվուն ֆինն ավագ ոստիկան է, ով ունի ավելի քան 35 տարվա փորձ և ղեկավար պաշտոններ է զբաղեցրել ՄԱԿ-ի և ԵՄ առաքելություններում տարբեր տարածաշրջաններում, այդ թվում՝ Պաղեստինում, Ռուանդայում, Նամիբիայում և Կիպրոսում։ Նախքան այս նշանակումը, նա աշխատել է Ֆինլանդիայի ազգային ոստիկանության վարչությունում՝ որպես մարդկային ռեսուրսների ղեկավար։
Հայաստանում գործող ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը (EUMA) կարևոր դեր ունի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման գործում։ Առաքելության մանդատը ներառում է տեղում իրավիճակի դիտարկում և զեկուցում, ինչպես նաև աջակցություն տրամադրում սահմանագծի հայկական հատվածում մարդկային անվտանգության ամրապնդմանը։ Առաքելությունն ունի ավելի քան 200 միջազգային և տեղական աշխատակից, որոնք ներկայացնում են ԵՄ 25 անդամ պետություն և Կանադան։ EUMA-ի գործող մանդատը նախատեսված է մինչև 2027 թվականի փետրվարի 19-ը։