Թուրքիան և Հայաստանը համաձայնության են եկել ուղիղ ցամաքային առևտուր սկսելու մասին՝ Վրաստանի տարածքով։ Այս քայլը կարևոր է երկու երկրների միջև առևտրային հարաբերությունների զարգացման համար, քանի որ վերջին 30 տարիների ընթացքում ուղիղ ցամաքային առևտուր չի իրականացվել։ Թուրքիայի արտգործնախարարության պաշտոնյան նշել է, որ որոշ ֆորմալ գործողություններ դեռ պետք է ավարտվեն, սակայն գործընթացը դրական է գնահատվում։ Նախկինում բեռների տեղափոխումը կատարվում էր Վրաստանի միջոցով միջնորդների միջոցով, ինչը ավելացնում էր 10-15% լրացուցիչ ծախսեր։ Նոր համաձայնությամբ բեռները կպահպանեն իրենց սկզբնական արտահանման կարգավիճակը, և փաստաթղթերում որպես վերջնական նպատակակետ երկիր կնշվի Հայաստանը։
Թուրք-հայկական գործարար զարգացման խորհրդի փոխնախագահ Նոյան Սոյաքը նշել է, որ այս փոփոխությունը կնվազեցնի լրացուցիչ ծախսերը, ինչը կբերի գների իջեցման և առևտրի ծավալի աճի։ Նա նաև ընդգծել է, որ այս գործընթացը կնպաստի Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը և կբարձրացնի հայկական արտահանման ծավալները դեպի Թուրքիա։ Սոյաքը հույս է հայտնել, որ ապագայում, երբ սահմանները բացվեն, ուղիղ առևտուրը կսկսվի նաև սահմանային ուղիներով, ինչը կնպաստի տարածաշրջանային տնտեսական ինտեգրմանը և կապի ստեղծմանը Եվրոպայի հետ։ Այս համաձայնությունը նաև շարունակություն է ԱՄՆ-ի աջակցությամբ սկսված հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, որի շրջանակներում արդեն գործում են ուղիղ ավիաբեռնափոխադրումներ։