ԱՄՆ-ն ակտիվորեն աշխատում է Հայաստանի և տարածաշրջանի համար տևական և արդար խաղաղություն ապահովելու ուղղությամբ։ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը նշել է, որ ԱՄՆ-ն կարևոր քայլեր է ձեռնարկում սահմանային անվտանգության ուղղությամբ, ինչը նպաստում է ՀՀ-ԱՄՆ հարաբերությունների զարգացմանը։ Դեսպանը ընդգծել է, որ խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը կարևոր քայլ է, որը կարող է նոր ժամանակաշրջան սկսել Հայաստանի համար։
2023 թվականին իրավիճակը Հայաստանում բավականին լարված էր, սակայն այժմ իրավիճակը փոխվել է։ ԱՄՆ-ն վերաձևակերպել է իր հարաբերությունները Հայաստանի հետ, ինչը հանգեցրել է ռազմավարական գործընկերության ձևավորմանը։ Դեսպանը նշել է, որ տնտեսական համագործակցությունը, այդ թվում՝ միջուկային էներգիայի համաձայնագրերը, մեծ հնարավորություններ են ստեղծում երկու երկրների միջև։
ԱՄՆ-ն շարունակում է աջակցել Հայաստանի խաղաղապահ գործողություններին և սահմանային կառավարման ոլորտում, ինչը կարևոր է տարածաշրջանում կայունության ապահովման համար։ Քվինը հույս է հայտնել, որ այս բոլոր քայլերը կբերեն տևական խաղաղության և բարգավաճման, և Հայաստանը կդառնա կարևոր տնտեսական հանգույց Կենտրոնական Ասիայի և Կենտրոնական Եվրոպայի միջև։